تبلیغات
پدیده شاندیز - رکورد بزرگترین بتن ریزی پمپی کشور

نمایشگاه هفته پژوهش 1390 مشهد

به گالری تصاویر دیدنی نمایشگاه هفته پژوهش خوش آمدید

نویسنده

ابر برچسبها

آمار بازدید
themebox Logo


رکورد بزرگترین بتن ریزی پمپی کشور

در سالهای اخیر همگام با نیازهای جامعه به تولید انبوه و با کیفیت مسکن، صنعت بتن آماده رشد قابل توجهی داشت و توانسته است با نوسازی خطوط تولید و ناوگان حمل و رعایت استاندارد های ملی، مشخصات فنی بتن را در مرحله مصرف تضمین نماید. مهندس مختار قانون مدیر مجتمع ایران فریمکو در این باره گفت : تولید و انتقال بتن آماده عملیاتی است که مجموعه ای از افراد و ماشین آلات در قالب یک تیم سازمان یافته عمل می کنند به نحوی که در برنامه زمانبندی دقایق نیز اهمیت پیدا میکند.
این عملیات یک فعالیت چند وجهی با بخش های مختلف مدیریت نرم افزاری ، کنترل کیفیت و عملکرد سخت افزاری تولید ، انتقال و پمپاژ بتن با ماشین آلات سنگین را شامل می شود .
به گفته مهندس قانون بتن ریزی های با متراژ بالاتر بصورت پمپی نیازمند هماهنگی و کار تیمی منظمی است. برای تصور نظم و دقت بکار رفته در این پروژه یادآوری می شود تنها یک دقیقه تاخیر دربارگیری تراک میکسرها زمانبندی پروژه را با
۱۰ ساعت تاخیر در برنامه ریزی داخلی مواجه می کرد.
مهندس کیهانی مدیربرنامه ریزی پروژه نیز معتقد است که بخاطر فاصله
۲۵ کیلومتری شرکت ایران فریمکو از محل بتن ریزی ، ۱۰۳ دستگاه ماشین آلات سنگین اعم از تراک میکسر ، پمپ دکل بتن ، پمپ ثابت، لودر و کمپرسی، با پشتیبانی سه ایستگاه تعمیرگاه سیاروجمعاً با ۵۸۶ سرویس میکسر حمل بتن با مجموع ۳۰۶۰۰ کیلومتر جابجائی در فاصله زمانی ۲۳ ساعت و ۳۹ دقیقه کار را به انجام رسانده اند. به گفته مهندس خطیبی مدیر کنترل کیفیت ایران فریمکو سه واحد آزمایشگاهی مستقل بیش از ۵۰۰ آزمونه بتنی تهیه کرده و نظارت مستمری در کل زمان بتن ریزی داشته اند.
نتایج اولیه نشان میدهد بتن ساخته شده براساس استاندارد ملی بتن با رده مقاومتی
Mpa 25، به لحاظ کیفی در کل پروژه با پیش بینی های صورت گرفته منطبق ومقاومت پیش بینی شده اولیه تامین شده است. این موفقیت بزرگی برای صنعت بتن ایران است که می تواند ۴۶۲۳ متر مکعب بتن استاندارد را براساس مشخصات واحدی تولید ، انتقال و در ۲۵ کیلومتری محل تولید اجرا نماید .
پیمانکار مجری- شرکت مهندسی عمران و تولید نیرو – نیز با تجهیز امکانات و آموزش نیروی انسانی و برنامه ریزی توانسته است این حجم از بتن را بدون تغییر در مشخصات فنی و فیزیکی تحویل و اجرا نماید .
در این پروه هر ساعت بطور متوسط
۱۹۵ متر مکعب بتن استاندارد تولید ، منتقل، پمپاژ و اجرا شده و درمدت اجرا ، ۴۶ استاندارد و روش آزمون منطبق بر استاندارد های معتبر رعایت شده است . با این حجم از بتن می توان ستونی با سطح مقطع ۱۱متر مربع به ارتفاع برج میلاد ساخت.
تجارب جهانی :
تولید بتن های با حجم زیاد دردنیا برای صنعت بتن اهمیت فراوانی دارد و صاحبان این صنایع افتخارات بدست آمده در بتن ریزی های بزرگ پمپی را ثبت می کنند. در گزارش منتشره از بتن ریزی های بزرگ در آمریکا به مواردی اشاره شده که نشان میدهد کار صورت گرفته توسط شرکت ایران فریمکوحائز اهمیت است ، چرا که در آمریکا با قویترین صنعت بتن ، بتن ریزی های پمپی با این حجم دریک روز نیزثبت می شود .
ساختمان
۷۵ طبقه تجاری تگزاس در هوستون به سال ۱۹۸۰ ساخته شده است که درآن مقدار ( ³m 460/37 ) بتن مصرف شده است .
برای ساخت پی گسترده این ساختمان ، نیاز به ( ³
m 700/13 ) بتن بوده و پیمانکار سازنده این پی در دو نوبت بتن ریزی ، ابتدا ( ³m 350/6 ) بتن را در مدت ۱۵ ساعت و بعد از دو هفته ( ³m 340/7 ) بتن را در مدت ۱۱ ساعت اجرا نموده است .این عملیات در ردیف افتخارات بتن ریزی پمپی درآمریکا به ثبت رسیده است .
دیدگاه اساتید بتن کشور
اساتید رشته بتن کشور نیز ثبت این رکورد را افتخار بزرگی برای صنعت بتن آماده دانسته و از آن استقبال کردند .
دکتر محمد شکرچی زاده ، سرپرست انستیتوی مصالح ساختمانی دانشگاه تهران این اقدام را برای صنعت بتن نادر دانست و گفت : تولید و انتقال این حجم بتن آماده در کنار یکنواختی کیفیت بتن اهمیت پیدا می کند و این نشان میدهد که کارخانه سازنده سیستم کنترل کیفی مناسبی داشته است و کیفیت بتن در کل پروژه حفظ شده .
به گفته دکتر شکر چی زاده اجرای یکپارچه بتن های با این حجم مشکلات ناشی از درز سرد را از بین می برد چرا که وجود اتصال سرد در بتن ریزی های بزرگ که ناشی از ناتوانی تولید یکپارچه بتن با حجم زیاد است ، تاثیر نامطلوبی در کیفیت سازه های بتنی دارد و چنانچه توانمند ی تولید و انتقال بتن های با این حجم فراهم باشد می توان سازه های بتنی بزرگ را بصورت یکپارچه اجرا نمود .
دکتر محمد رضا عدل پرور ، فارغ التحصیل دانشگاه ناتینگهام انگلیس با گرایش بتن پیش ساخته نیز این اقدام را یکی از افتخارات صنعت بتن ارزیابی کرد. به گفته این استاد دانشگاه رکورد بتن ریزی پمپی با این حجم و با حفظ یکنواختی کیفیت، توانمندی قابل توجهی است که شرکت ایران فریمکو با سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات ، آموزش نیروی انسانی و راه اندازی سیستم کنترل کیفیت توانسته به این نقطه مطلوب برسد و امروزه می توان ادعا کرد در کشور یک واحد تولید بتن آماده در سطح استانداردهای جهانی داریم

رکورد بتن ریزی پدیده شاندیز