تبلیغات
پدیده شاندیز - رکورد جهانی شکسته شد : تکنولوژی بتن ریزی در دمای ١٨ درجه زیر صفر در ایران

نمایشگاه هفته پژوهش 1390 مشهد

به گالری تصاویر دیدنی نمایشگاه هفته پژوهش خوش آمدید

نویسنده

ابر برچسبها

آمار بازدید
themebox Logo


رکورد جهانی شکسته شد : تکنولوژی بتن ریزی در دمای ١٨ درجه زیر صفر در ایران

با استفاده از این فناوری، بتن در نصف مدت معمول لازم یعنی ١٤ روز به مقاومتی
٥/٢ برابر بتن های معمول می رسد. بتن هایی كه در حال حاضر استفاده می شود، فقط در دمای بالای ١٦ درجه سانتی گراد قابل ساخت است و عمل آوری نیز ٢٨ روز به طول می انجامد. عضو مركز تحقیقات صنایع دفاعی با اشاره به این مسئله كه به اذعان كارشناسان داخلی و خارجی، این بتن باعث ایجاد انقلابی در صنعت ساختمان سازی و پروژه های عمرانی مثل ساخت سد و فرودگاه در مناطق سردسیر می شود، می افزاید: دستیابی به این فناوری ،شگفتی ناسا را نیز برانگیخته به طوری كه این سازمان فضایی از آن به عنوان گامی در جهت ساخت سازه های فضایی در خارج از جو زمین و كرات دیگر نام برده است. این بتن كه از انجمن های تخصصی ایرانی و نیز انجمن بتن آلمان تاییدیه گرفته، توجه مقامات روسی را نیز به خود جلب كرده است چرا كه روسیه با تلاش های بسیار توانسته است بتن ریزی را فقط در دمای ٤ درجه زیر صفر امكان پذیر سازد.�الزمانی� كه دارنده مقام اول تالیف در رشته بتن است، تصریح می كند: كه باوجود داشتن ١٨ مقام كشوری در زمینه بتن هنوز نتوانسته است از بنیاد ملی نخبگان معرفی نامه ای برای گذراندن خدمت سربازی در مركز تحقیقات صنایع دفاعی و ادامه پروژه هایش در این مركز بگیرد.
مهندس حسین الزمانی، متخصص بتن و مدیر معاونت پژوهش مركز ملی مقاوم سازی می گوید: كار روی ساخت بتن منحصر به فردی كه در دمای ١٨ درجه سانتی گراد زیر صفر قابلیت استفاده در پروژه های ساختمانی را دارد، ٣ و نیم سال پیش آغاز شد. اكنون كسب این موفقیت یكی از دستاوردهای جنبی پروژه است. نتیجه اصلی پروژه حدود ٢ سال دیگر مشخص می شود كه مربوط به یك پروژه بزرگ نظامی است.

وی كه در مركز تحقیقات وزارت دفاع نیز پروژه های عظیم دیگری را در دست اجرا دارد، می افزاید: در این پروژه، سیمانی با نرمی بالا و پودری تولید شده است كه آن را با مواد و عناصری مانند سیلیس فعال و غنی سازی كرده ایم كه این امر باعث شده است بتن در ١٨ درجه سانتی گراد زیر صفر هم قابل عمل آوری با حفظ تمامی خواص باشد چون بتن های معمولی فقط در دمای بالای ١٦ درجه سانتی گراد فعال است و در پایین تر از این دما مهندسان ناظر اجازه بتن ریزی نمی دهند، چون چسبندگی آن كم می شود. بتن برای سخت شدن نیاز به دمایی به نام هیدراتاسیون دارد كه در این دما فعل و انفعالات شیمیایی باعث سخت شدن آن می شود. بعد كه قالب ها از بتن باز شود، مدت ٢٨ روز طول می كشد تا بتن به طور كامل سفت و سخت شود كه به این مرحله عمل آوری بتن می گویند. در طول این مدت برای ایجاد حرارت و واكنش های لازم آب به بتن اضافه می شود بعد از این ٢٨ روز بتن، سختی لازم را برای انجام كارهای دیگر ساختمان سازی پیدا كرده است. برای عمل آوری بتن مدت زمان لازم و استاندارد برای ساختمان سازی ٢٨ روز است. چرا كه در كمتر از این مدت و همچنین پایین تر از دمای ١٦ درجه سانتی گراد بتن مقاومت لازم را كه ٢٤٠ كیلوگرم بر سانتی مترمربع است، پیدا نمی كند. ٣٠ تا ٤٠ درصد مقاومت بتن بستگی به دمای مناسب آن یعنی بالاتر از ١٦ درجه سانتی گراد دارد. اما بتن جدید ابداعی محققان ایرانی علاوه بر این كه در دمای ١٨ درجه سانتی گراد زیر صفر قابلیت عمل آوری را دارد، در مدت ١٤ روز به سختی و مقاومت لازم می رسد.

وی تاكید می كند: تاكنون تنها روسیه توانسته است با ساخت سیمانی خاص دمای بتن ریزی را فقط تا ٤ درجه سانتی گراد زیر صفر كاهش دهد. در مناطق سردسیر و یخ بندان هزینه بتن ریزی بسیار بالا می رود، چون باید از امكانات و ابزار لازم برای فراهم كردن دمای هیدراتاسیون بتن استفاده كرد. در حالی كه ما برای نخستین بار در جهان با ساخت یك سیمان غنی شده، دمای بتن ریزی را تا ١٨ درجه سانتی گراد زیر صفر كاهش داده ایم و اهمیت این دستاورد به حدی بود كه فیلمی از مراحل مختلف پروژه در شبكه ٢ روسیه پخش شد. همچنین زمانی كه مستندات پروژه را به موسسه بتن آلمان ارسال كردیم، این موسسه پس از تایید آن، به من به عنوان مدیر پروژه، دكترای افتخاری در این زمینه اعطا كرد.

مهندس الزمانی می افزاید: مركز تحقیقات ملی مقاوم سازی ایران پس از ٢ ماه با انجام آزمایش هایی، پروژه را مورد تایید قرار داد. این پروژه به دلیل اهمیت بالا و منحصر به فرد بودن، در حال حاضر مراحل ثبت جهانی را در آمریكا می گذراند. البته ناگفته نماند كه اختراع مذكور ثبت داخل شده است.

عضو مركز تحقیقات صنایع دفاعی در خصوص میزان حمایت وزارت خانه هایی مثل علوم، از این پروژه می گوید: در مورد این پروژه هیچ نهادی كمك نكرده است و تاكنون ٢٣ میلیون تومان هزینه آن را خود پرداخته ام.

الزمانی كه ٤ مقاله در كنفرانس جامعه مهندسان عمران آ مریكا ارائه كرده است، می گوید: پس از ١٢ سال اولین ایرانی بودم كه موفق شدم در این سازمان مقاله ارائه دهم. هر چند پذیرفته شدن این مقاله ها بازتاب خوبی در داخل داشت ولی هنوز هیچ نهادی كاری برای من انجام نداده است. به عنوان مثال من از ابتدای اسفند باید خدمت سربازی بروم كه این امر مشكل بزرگی برای ادامه پروژه هایم محسوب می شود. در حال حاضر از آ مریكا، آلمان، چین و روسیه دعوت نامه برای ادامه تحصیل و فرصت تحقیقاتی دارم ولی می خواهم كارهایم را در ایران انجام دهد. مسئولان در ایران از حمایت نخبگان و پژوهشگران بسیار سخن می گویند ولی وقتی به مرحله عمل می رسد، از انجام كوچك ترین كاری خودداری می كنند.

من ٢ پروژه ملی را به انجام رسانده ام كه نمی توانم به دلایل امنیتی آن ها را بازگو كنم ولی با این حال هنوز نتوانسته ام از بنیاد نخبگان معافیت سربازی بگیرم. هر چند حاضر شده ام در مركز تحقیقات صنایع دفاعی علاوه بر گذراندن سربازی پروژه هایم را نیز ادامه بدهم. وزارت دفاع از من حمایت می كند ولی بنیاد نخبگان هنوز كاری انجام نداده و تسهیلاتی فراهم نكرده است.

حتی به من معرفی نامه ای نمی دهد كه بتوانم در مركز تحقیقات وزارت دفاع پروژه ام را در دوران سربازی ادامه دهم.

الزمانی كه دارای جایگاه اول تالیف در كشور در زمینه بتن نیز می باشد، در خصوص پروژه اش می گوید: این پروژه یك بار با شكست كامل مواجه شد ولی دوباره آن را با كمك متخصصانی در رشته شیمی، معدن و هسته ای آغاز كردم و با وجود مخالفت های بسیار ادامه دادم و بالاخره به نتیجه رسیدم.در حال حاضر به دلیل سردی هوا در غرب و شمال غرب كشور، بسیاری از پروژه های ساختمانی می خوابد. حتی در برخی از مناطق فقط ٢ ماه از سال امكان كار وجود دارد ولی با استفاده از این سیمان در ١٢ ماه سال می توان پروژه های عمرانی را با موفقیت اجرایی كرد.

به گفته الزمانی، برای اولین بار در جهان با تولید این سیمان غنی شده توانسته ایم بتن سازی را در دمای ١٨ درجه سانتی گراد زیر صفر امكان پذیر كنیم. البته با اضافه كردن موادی به این بتن مثل ضدیخ، امكان فعال سازی آن در دما های پایین تر از ١٨- درجه سانتی گراد هم امكان پذیر است.

با سیمان پودری ابداعی می توان طی حداكثر ١٤ روز (نه ٢٨ روز) مقاومت بتن را به حد مناسب رساند. با استفاده از یك سری افزودنی ها و اضافه كردن آن ها به این سیمان پودری در این درجه حرارت پایین، واكنش ها به قدری گرمازا می شود كه دمای لازم برای هیدراتاسیون بتن فراهم می شود. از سوی دیگر استفاده از این سیمان در بتن ریزی مقاومت آن را ٥/٢ برابر افزایش و میزان سایش بتن را در برابر عوامل فیزیكی و شیمیایی كاهش می دهد. بنابراین مشكلاتی كه هم اكنون در دریچه های سد، سازه های نظامی و باندهای فرودگاه ها، در اثر سایش بتن به وجود می آید، بسیار كم می شود.

عضو مركز تحقیقات صنایع دفاعی می گوید: ناسا از این طرح پژوهشی به عنوان گامی در جهت تحقق ساخت سازه های فضایی در خارج از جو زمین یاد و تقاضای ارسال مستنداتی از آ ن برای انتشار در سایت ناسا كرده است.

وی كه دارای ١٨ مقام كشوری در عرصه بتن است ، خواستار حمایت بیشتر مقام ها و مسئولان دولتی از پژوهشگران برای تجاری سازی پروژه ها می شود و می افزاید: اگر پروژه های پژوهشی كاربردی نشود، تاثیری در بهبود وضعیت جامعه نخواهد داشت.